this post was submitted on 26 Aug 2024
1 points (100.0% liked)

Dobrodružství poznávání

33 readers
1 users here now

Podcast zaměřený na popularizaci vědy, politickou literaturu a literaturu faktu. Součástí podcastu jsou též záznamy z veřejných debat a přednášek na různá aktuální témata a archivní nahrávky již neexistujících rádií. A myslíme i na nejmenší, pro které jsme přichystali pohádky v čekém, slovenském a francouzském jazyce.

founded 3 months ago
MODERATORS
 

Vědci popsali vzdáleného bratrance Tyrannosaura rexe z Kyrgyzstánu

100+1 zahraniční zajímavost

Nově popsaný dravý dinosaurus Alpkarakush kyrgyzicus je prvním velkým jurským teropodem, který před 165 miliony let obýval prostor mezi střední Evropou a východní Asií.

V roce 2006 byly ve formaci Balabansaj ve středoasijském Kyrgyzstánu objeveny fosilní pozůstatky dinosaura ze střední jury, který zde žil asi před 165 miliony let. V průběhu dalších 17 let paleontologové postupně odkrývali další části jeho kostry, včetně lebečních kostí, obratlů, kousků hrudi a předních končetin a téměř kompletní pánve a zadní končetiny. Podrobnosti tohoto mnohaletého výzkumu nedávno uveřejnil odborný časopis Zoological Journal of the Linnean Society.

Teropod s výhružným pohledem

Podivně vypadající druh teropodního dinosaura - což z něj dělá vzdáleného příbuzného Tyranosaura rexe, dostal jméno Alpkarakush kyrgyzicus, podle mytologického ptáka z této části světa. Pro Kyrgyzstán je to první teropodní dinosaurus a zároveň jde také o prvního velkého dravého dinosaura z období jury, který byl objeven mezi střední Evropou a východní Asií.

Z nalezených kostí je možné odhadnout, že alpkarakush měřil 7 až 8 metrů a v době jeho smrti mu bylo nejméně 17 let. Kosti kolem očí měl uspořádané tak, že vytvářely mohutné obočí. Badatelé se domnívají, že alpkarakush mohl žít sociálním životem, při němž se mladí jedinci tohoto druhu pohybovali s dospělci, přinejmenším v určité fázi jejich života. Společně s tímto dinosaurem byl na stejném místě objevený ještě další, podstatně menší jedinec, zřejmě mládě.

Německý paleontolog Oliver Rauhut z Bavorské sbírky paleontologie a geologie v Mnichově, který vedl výzkum, si pochvaluje, že s kolegy uzavřeli velkou mezeru v poznání jurských teropodů. Výzkum by podle něj mohl přinést nové poznatky o evoluci a biogeografii těchto predátorů.

Continue Reading →

no comments (yet)
sorted by: hot top controversial new old
there doesn't seem to be anything here